Uzun Pozlama ile Yıldız ve Samanyolu Fotoğrafı Nasıl Çekilir | Pentax Yorum / Türkiye Pentax

Uzun Pozlama ile Yıldız ve Samanyolu Fotoğrafı Nasıl Çekilir

Uzun Pozlama ile Yıldız ve Samanyolu Fotoğrafı Nasıl Çekilir ?

Sizde gece yarısı çekilen ve bizlere mükemmel bir görsel şov sunan yıldız fotoğraflarına kendini kaptıranlardan mısınız? Daima gözle gördüğümüz sıradanlaşan yıldızları birde fotoğraf makinesi yardımıyla görelim demişizdir birçoğumuz ve en azından bu güzelliği fotoğraflamaya çalışmışızdır. Sizlerinde tahmin edebileceği gibi Yıldız veya Samanyolu fotoğrafı çekmek öyle pekte kolay bir iş değildir. Bu yüzden elimizden elimden geldiğince basit ve anlaşılır bir dille Uzun Pozlama ile Yıldız ve Samanyolu Fotoğrafı Nasıl Çekilir sorusunu cevaplamaya çalışacağım.

Öncelikle hazırlık sürecimiz olacak. Bu süreçte hava durumu, mevsim, ayın durumu gibi ön araştırmaları yapmak gerekiyor.

1 – Hava Durumu : Havanın açık, nem oranının az olduğu sıcak yaz geceleri Yıldız ve Samanyolu çekimleri için idealdir.  Havadaki nem miktarı ışığın kırılmasını arttırdığı için belli oranda fotoğraftaki netliği azaltır. Yıldız pozlama ve Samanyolu fotoğrafı çekmek açık havada yapılan bir etkinlik olduğu için, kışın dışarıda yapılması sağlık açısından sıkıntı yaratabilir. Yaz aylarında güneşin 20:00 – 20:30 gibi batacağını zaten biliyorsunuz fakat güneşin etkisi 2-3 saat daha devam edeceğinden Yıldız ve Samanyolu çekimlerini gün batımından en az 3-4 saat sonra yapmak gerekir. Tabii bir hatırlatma daha. Rüzgarlı bir günde çekim yapmanız titreşimlerin telafisinin olmayacağı bir gece çekiminde başınıza bela olabileceğini unutmayın.

2 – Ayın Durumu : Ay bildiğimiz gibi güneşten aldığı ışıkları dünyaya yansıtarak dünyayı aydınlatır. Özellikle dolunay gibi ayın büyük olduğu günlerde dünyamızı oldukça aydınlatır. Bu da yıldız pozlama ve Samanyolu fotoğrafı çekmede bize sıkıntı yaratır. Bu yüzden çekimi gerçekleştirmeden önce internet üzerinden bulabileceğiniz sitelerden ayın durumunu öğrenebilirsiniz. Çekim için ideal olan, ayın hiç olmaması veya hilal durumunda olmasıdır. Ay gökyüzünden belli bir saat sonra kaybolur. Ayın olduğu günlerde de bu saatten sonra çekim yapabilirsiniz.

3- Ekipman : Uzun Pozlama ile Yıldız ve Samanyolu Fotoğrafı çekebilmek için ihtiyacımız olan ekipmanlar; fotoğraf makinesi (Full Frame olması tavsiye edilir ), objektif(geniş açı lensler kullanalım) ve tripod. Fotoğraf makinesinin Full Frame olması sensör boyutlarının daha büyük olmasından dolayı netliği artıracağı gibi grain etkisinin de azalmasını sağlar. Objektifin ise geniş açı olması ve F değerinin olabildiğince düşük olması tavsiyemizdir.   Objektifinizin f değeri ne kadar küçük ise içine de o kadar ışık girer. Tripod konusunu ise, hem makineyi yerleştirdiğimizde dengesinin iyi olması, hem hafif olması hem de manevra kabiliyetinin iyi olması açısından önemlidir.

 

Fotoğraf Makinesi Çekim Ayarları : Öncelikle uyaralım. Yıldız ve samanyolu çekimlerinde kesinlikle Raw + Jpeg formatında çekimler yapın. Aksi halde …

 

Daha detaylı Bilgi için Özgürce Tatil web sitesini takip edin.

Cevapla

error: İzinsiz Kopyalanamaz !!