İstanbul’da Fotoğraf Çekimi İçin Uygun Mekanlar
ozgurcetatil.com-istanbulda fotoğraf çekilecek yerler

İstanbul’da Fotoğraf Çekimi İçin Uygun Mekanlar

İstanbul’da Fotoğraf Çekimi İçin Uygun Mekanlar

İstanbul fotoğrafçılar için bir cennet gibi. Her köşesi ayrı bir tarih, her adım ayrı bir ziyafet sanki. Balat’ta tarihi sokakları, rengarenk evleri arkanıza alıp çekim yapabileceğiniz gibi Emirgan’da fotoğraf makinanızla yeşillikler içinde doyumsuz bir gün geçirebilirsiniz. Adalarda mavi ve yeşile doyar,  Rumelihisarı’nda boğazı ve tarihi aynı anda ziyaret edersiniz…

Florya Eski Kibrithane:

Kibrithane Kroki

Portre çekimleri için biçilmiş kaftan burası. 19.yy’da Küçükçekmece’de  kurulan Osmanlı Kibritleri Anonim Şirketi’nin kurduğu Osmanlı Kibritleri Fabrikası 1900’lü yıllara kadar hizmetini sürdürdü fakat daha sonra verimli olamadığı gerekçesiyle kapatıldı. Şimdiler de fotoğrafçıların uğrak mekanları arasında yer buluyor kendisine. Tabii dikkat etmeniz gereken birkaç unsurda yok değil…

Kaderine terkedilmiş neredeyse her mekan gibi burasıda şarapçılara hizmet ediyor sanki. İçeri girerken 5-10 Lira vermeniz sizin yararınıza aksi halde çekim boyunca dikkat dağıtmayı iyi biliyorlar. Makinanızı çekime başlayana kadar pek göz önünde tutmamanızı öneririz.Ayrıca özellikle bir bayan arkadaşın fotoğraflarını çekecekseniz açık kıyafetler giymemesine dikkat edin.

Eğer bu sorunları aşmışsanız doğal ışıklandırma ve çekimler için ideal havasıyla güzel bir çekim günü geçireceğiniz muhakkak.

Yedikule Zindanları:

yedikule_hisari

Tarihi Yarımada’nın Sarayburnu semti sahilinden başlayıp, Bakırköy İlçesi’ne doğru giden sahil yolu üzerinde; milattan sonra beşinci yüzyılın ilk iki çeyreğinde Bizans İmparatoru İkinci Teodosios tarafından inşa edilmiştir. İnşası sırasında dört kuleye sahip olan “Yedikule Hisarı ve Zindanları”, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi ile üç kule daha eklenip şimdiki ismini almıştır.Zindan kısımlarının havası çok gizemli geliyor. Özellikle zemine üfleyerek çok iyi sis bulutları çıkarabilirsiniz. Bu sayede küçük ışıkların girdiği kapalı bir alanda sisle birlikte (çok kaçırmadan) çok mistik fotoğraflar çekebilirsiniz.

 

Otağtepe:

Otağtepe

Sözkonusu manzara çekmek olduğunda Boğaz bir şekilde takılır objektiflerin ucuna. Onsuz her fotoğraf eksiktir sanki. Hele de Otağtepe’de Tema Vehbi Koç Parkı’nda yeşilin tüm renklerini arkanıza almanın verdiği huzurla boğazı fotoğraflamak… Muhtemelen eline fotoğraf makinasını almış herkesin en az bir kez gittiği yada henüz gidememişse kesinlikle gidilecek mekanlar lisesine eklediği yerdir Otağtepe.

Anadolu Hisarı sırtlarında , Rumeli Hisarı karşısında,sağında ve solunda Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprüleri ile masal gibi bir yer…
Burası İstanbul Boğazı’nın panaromik olarak en iyi görüldüğü yermiş… Otağtepe, Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’un fetih hazırlıklarını yaptığı yer.Eski bir hikayeye göre Fatih Sultan Mehmet Han,Otağtepe’de fetih için planlar yaparken iki selvi ağacı diker.Bu iki ağaç bugün Otağtepe girişinde ve uzaktan bakıldığında şaha kalkmış bir at ve üzerinde bir insan görüntüsü gibi algılanıyor.Yani Fatih Sultan Mehmet Han’ın silüeti gibi..

İstiklal Caddesi:

Beyoğlu’na inerken oldukça ilginç kareler elde edebilirsiniz.

Yazının Devamı…

Cevapla

error: İzinsiz Kopyalanamaz !!