HD PENTAX-DA 55-300 mm F4-5.8ED WR incelemesi

HD PENTAX-DA 55-300 mm F4-5.8ED WR incelemesi

HD PENTAX-DA 55-300 mm F4-5.8ED WR incelemesi İster Doğa, ister portre ister açık hava fotoğrafçılığında kullanın. Ricoh-Pentax tarafından Ekim 2013 tarihinde tanıtılmış olan HD PENTAX-DA 55-300 mm  sunduğu aralık (5.5 kat yakınlaştırma) ile her türlü çekim için uygun bir yapı ortaya koyabilen genel kullanım amaçlı bir lenstir. 16X24mm yarım kare (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) 1,5 çarpanlı Pentax DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdeler için tasarlanmış olan lens, optik yapısı itibariyle Pentax kategorisi lenslere göre en iyi optiğe sahiptir. Firmanın APS-C Pentax fotoğraf makineleri için hazırlanan telefoto zoom lensi HD PENTAX-DA 55-300 mm F4-5.8ED WR, özel gövde yapısı sayesinde…

Genel Bakış

Keskinlik - 8.5
Sapmalar - 8.6
Bokeh - 8.5
Otofokus - 6.5
Kullanma - 9.1

8.2

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !
8

HD PENTAX-DA 55-300 mm F4-5.8ED WR incelemesi

İster Doğa, ister portre ister açık hava fotoğrafçılığında kullanın. Ricoh-Pentax tarafından Ekim 2013 tarihinde tanıtılmış olan HD PENTAX-DA 55-300 mm  sunduğu aralık (5.5 kat yakınlaştırma) ile her türlü çekim için uygun bir yapı ortaya koyabilen genel kullanım amaçlı bir lenstir. 16X24mm yarım kare (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) 1,5 çarpanlı Pentax DSLR “Digital Single-Lens Reflex” gövdeler için tasarlanmış olan lens, optik yapısı itibariyle Pentax kategorisi lenslere göre en iyi optiğe sahiptir. Firmanın APS-C Pentax fotoğraf makineleri için hazırlanan telefoto zoom lensi HD PENTAX-DA 55-300 mm F4-5.8ED WR, özel gövde yapısı sayesinde kötü hava koşulları ve suya karşı dayanıklı bir yapı ortaya koyuyor.  Optik elemanlar parlamayı önleyici firmanın yeni geliştirdiği yüksek dereceli çok katmanlı kaplama HD (High Definition)  tekniğiyle kaplanmış; ön ve arka elemanını kir ve sudan korumak için florür bileşimli bir madde ile SP (Super Protective Coating) kaplanmıştır. Bu madde kir ve suyu itme özelliğine sahiptir. Diyafram bileziği yoktur;  Optik diziliminde “AL” (Aspherical Lens) kullanılmasından dolayı görüntünün ortasındaki keskinlik, kenarlarda da aynıdır. Ayrıca optik yapısında  ED (extra-low dispersiyon) renk sapmalarını tolere eden iki adet optik cam eleman kullanılmıştır. Bu tür bir yapı tele objektiflerdeki renk sapmalarını asgariye indirmek amaçlanmıştır. Optik yapısı itibariyle Pentax-DA  zoom kategorisi lenslere göre iyi optiğe sahiptir. Diyafram bileziği yoktur; ön elemenı sabit , auto focus bir objektiftir. Otomatik diyaframlı “Auto Aperture” olduğundan diyafram bileziği yoktur; auto focus ve metal (Stainless steel) bayonetli KAF2 yapısındadır.
Ricoh-Pentax’ın “HD PENTAX-DA 1:4-5.8 55-300mm ED WR“ objektif  16X24mm. (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) gövdeler için tasarlanmış olup  24X36mm tam kare FF (Full Frame) gövdelerde kullanılması uygun değildir.. Sakıncası ise odak düzleminde 24X36mm kapsayacak şekilde görüntü oluşturmaması. Oluşturduğu görüntünün çapı daha küçük olduğundan köşelerde keskinli ve bozulma sorunu vardır.  “Quick Shift focus system” yani hızlı kaydırma dediğimiz ve Pentax DSLR’nin fokus ayarını yaptıktan sonra manuel olarak elle focus ayarına (metre ayarı) müdahale etmemize müsaade etmesi özelliği mevcuttur. Macro objektif olmasa da yarım Macro (1:3.6) diyebileceğimiz performansı yeterlidir.
Ricoh-Pentax’ın “HD PENTAX-DA 1:4-5.8 55-300mm ED WR “ objektif  genel boyutu compact yapıda olup muadillerine göre ebadı uygundur. 250-300mm odak değerlerine doğru soft görüntü oluşsada keskin görüntü yapısı geniş zoom aralığı yanında bokeh (Bulanıklık efekti) yeterli düzeydedir. Objektifin ön elemanının üzerindeki parasoley yuvası ve silindirik parasoleyi  (PH-RBI 58mm) ile estetik görüntüsü kullanıcıya güven vermesi açısından önemlidir. Kendine has güzel bir görüntü üretmektedir. Zoom kadranıyle fokus kadranı arasındaki kırmızı renk kuşak çizgisi ve tanıtım yazısıyla diğer objektiflerden hemen fark edilir.Pentax HD PENTAX-DA 55-300 mm F4-5.8ED WR, beraberinde PH-RBI model isimli bir parasoley ile geliyor.

Genel Özellikleri   :  Aspherical “WR”Hava koşullarına dayanıklı tele lens

Optik dizaynı ……………. : 8 grup 12 eleman
Diyafram bıçak sayısı ….. : 6
Diyafram açıklığı ………… : 1:4 (5,8) – 1:22 (32)
Asgari Netleme ………….. : 140cm
Filtre çapı ………………… : 58mm.
Ağırlığı ……………………. : 466 gr.

 

Cevapla

error: İzinsiz Kopyalanamaz !!