Fotoğraf terimleri sözlüğü | Pentax Yorum / Türkiye Pentax

Fotoğraf terimleri sözlüğü

a | b | c | d | e | f | g | h | i | j | k | l | m | n | o | p | s | w

AE-Lock -  Otomatik poz kilidi anlamına gelen bu ifade, çekimi yapmayı düşündüğünüz alan veya objeyi kadrajladıktan sonra deklanşöre yarım basarak makinenin o alana veya objeye pozlama anlamında kilitlenmesi ve çekime hazır hale gelmesi anlamına gelir. Pozlamayı kilitlediğiniz sürece kadrajı değiştirseniz bile pozlama değerleri değişmeyecektir.
- Synonyms: AE-Lock
Analog / Dijital Çevirici -  Analog / Dijital Çevirici, Algılayıcı (CCD ya da CMOS) üzerindeki analog ışık bilgisini sayısala çeviren bir alettir. Analog ışık bilgisinden sayısal verilere dönüştürülen bilgileri fotoğraf makinelerinin içindeki bilgisayarlar algılayıp tanımlayabilir. Piyasadaki DSLRlarda yaygın olarak 12, 14 ve 16bitlik A/D çeviriciler bulunur.
- Synonyms: A/D Converter
APO (Apochromatic) -  Renk bozulması olmayan objektifleri ifade eder. Bu tip objektiflerde tüm renk dalga boyları aynı odak noktasına düşerler. Gerçek APO objektifler çok pahalıdır. Bazı markalar objektif isimlerinde “APO” kullanmaktadırlar ama bu objektifler gerçek APO objektif değildirler.
- Synonyms: APO
APS-C (Advance Photo System – C) -  Birçok DSLR’da kullanılan algılayıcı boyutudur. Bu algılayıcıların alanı 35mm’lik filmden yaklaşık %50 daha azdır. 2013 yılı itibariyle Canon EOS sisteminde 1D, 5D ve 6D serileri haricindeki tüm DSLRlar ve EOS-M; Nikon D600, D700, D800/E, D3/s/x, D4 haricindeki tüm DSLRlar ve Nikon Coolpix A, Sony A850/900/99 haricindeki tüm DSLRlar, SLTler ve NEX serisi; Tüm Pentax DSLRlar, Samsung NX serisi, Sigma DSLRlar bu boyutta algılayıcı kullanır. Kesme çarpanı 1.5-1.7x arasında değişir.
- Synonyms: APS-C (Advance Photo System – C)
APS-H (Advance Photo System – H) -  Canon 1D serisinde (1Ds değil) ve Leica M8’de kullanılan algılayıcı tipidir. APS-C’den büyük tam kare algılayıcılardan küçüktür. Kesme çarpanı 1.3x’tür.
- Synonyms: APS-H
ASA duyarlığı -  ASA duyarlığı : Fotoğraf makinesi filminin ışığa olan duyarlılığını gösteren standart bir ölçü birimidir. Rakam ne kadar yüksekse filmin ışığa duyarlılığı artar, rakam düşükse duyarlılık azalır. Sayısal makinelerde ISO olarak anılır.
- Synonyms: ASA duyarlığı
Aşırı pozlama -  Fotoğrafın orjinal halinden daha parlak olduğunu ifade eder. Özel bir sanatsal amaçla kullanılmayacaksa tavsiye edilmez.
- Synonyms: Aşırı pozlama
Aspherical Lens -  Tam dairesel lens elemanları (camlar) ışığı her zaman istendiği gibi kırmazlar, bu yüzden objektif üreticileri “Dairesel olmayan lens elemanı” kullanarak ışığı istedikleri noktaya düşürmeye çalışırlar. Asferik cam objektif şeklinde de ifade edilir.
- Synonyms: Aspherical Lens
Ayna kilitleme -  DSLRlarda fotoğraf çekerken ışığın algılayıcıya ulaşabilmesi için ayna hareket eder. Bu hareket sırasında bir titreşim olur ve bu titreşim fotoğrafta bulanıklığa yol açabilir. Özellikle çok yakın çekimlerde (makro gibi) ve süper-telefoto çekimlerinde (600mm ve üzeri) makineyi üçayak üzerine koyup ayna kilitleme fonksiyonunu kullanmak bu titreşimi önler. Deklanşöre bir defa bastığınızda ayna kalkar, ikinci defa bastığınızda iner. Kablolu ya da kablosuz kumandanız yoksa bu fonksiyonun zaman gecikmeli çekimle birleştirilmesi tavsiye edilir.
- Synonyms: Ayna kilitleme
Bakaç Ne Demek -  SLR, DSLR, aynasız ve bazı kompaktlarda bulunabilir. Fotoğrafı kadrajlamaya yardımcı olmak için kullanılır. Bazı fotoğraf makinelerinde optik bakaç vardır. Bu sistemde gelen ışık ayna ve prizma sistemleriyle bakaca yansıtılır. Bazı fotoğraf makinelerinde ise elektronik bakaç kullanılmaktadır. EVF (Electronic Viewfinder) denen bu sistemde algılayıcıya düşen görüntü arada ayna ya da prizma olmaksızın sayısal olarak bakaca yansıtılmaktadır.
- Synonyms: Bakaç
Balık Gözü Lens Ne Demek? -  İnsan gözünün normalde ortalama 53 derece bir görüş açısı vardır. Balık Gözü olarak adlandırılan objektif türünde görüş açısı değerleri 100 derece ile 220 derece arasında değişebilir. Balık Göz objektiflerde geniş bir görüş açısı neticesinde görüntülerde eğri hatlarla bükülme ve yuvarlaklık hakim olur.
- Synonyms: Balık Gözü
Basamaklama -  Fotoğrafı etkileyen herhangi bir değişkenin basamaklaması yapılabilir. En yaygın basamaklama türü pozlama basamaklamasıdır. Bu tür basamaklamada bir sahne farklı pozlama değerleriyle çekilir. Fotoğraf makinelerinin çoğunda var olan bir pozlama ayarıdır. Fotoğraf makinesi bu ayara getirildiğinde kamera otomatik olarak belirlenen sayıda (genelde 3 ya da 5) seri çekim yapar. Her bir çekimde poz değerini otomatik olarak değiştirir ve arka arkaya birbirine ardışık farklı ışık ayarlarında fotoğraf çekilir. Böylece siz de daha sonra bu 3 veya 5 poz resimden en mükemmelini kullanabilirsiniz, veya bu fotoğrafları birleştirip HDR fotoğraf elde edebilirsiniz. Diğer çok kullanılan basamaklama çeşitleri: Beyaz ayarı, flaş pozlaması.
- Synonyms: Basamaklama
Bayonet -  Objektifi değiştirilebilen fotoğraf makinelerinin objektif bağlanan kısımlarına verilen isim. Her markanın bayoneti kendine özeldir, özel dönüştürücüler olmadan bir markanın objektifi diğerine uymaz. Örneğin Canon objektifi doğrudan Sony’e takamazsınız. Sigma, Tamron, Tokina gibi üreticiler her bayonet için özel objektif üretmektedir; örneğin Sigma 180mm f2.8 OS’nin Canon ve Nikon için ayrı modelleri vardır. Çok kullanılan gövde üreticilerinin bayonet tipleri: Canon EF (tam kare Canon objektifler için), Canon EF-S (APS-C Canon objektifler için), Nikon F (DSLR için), Nikon 1 (1 serisi aynasızlar için), Pentax K (DSLRlar için), Pentax Q )Q serisi aynasızlar için), Sony A (DSLR ve SLTleri için), Sony E (NEX serisi için), Olympus/Panasonic m4/3, Samsung NX, Fuji X, Sigma SA, Leica M, Leica R.
- Synonyms: Bayonet
Bellenim -  Bellenim sayısal kameralardaki işletim sistemidir. Zaman zaman üretici firmalar bu işletim sistem yazılımını geliştirirler ya da var olan hataları düzeltirler ve bir üst versiyon şeklinde internet sitelerinden yayımlarlar.
- Synonyms: Bellenim
Beyaz ayarı -  Beyaz ayarı, ortamdaki ışığın “sıcaklığını” dengelemek için yapılan bir işlemdir. Fotoğraf makineleri bunu kendileri de yapabilir (AWB – Otomatik beyaz ayarı), kullanıcının değiştirmesine izin de verebilir.
- Synonyms: Beyaz ayarı
Bit Derinliği -  Bu ifade her bir pikselin temel üç renk olan Kırmızı-Yeşil-Mavi nin ya da gri tonlamanın renk derinliğine işaret eder. Her bir temel renk için en az 8 bit vererek renk bilgisi oluşturan bir piksel, 3 (kırmızı, yeşil, mavi) x 8 = 24 bit’lik bir renk derinliğini ifade eder.
- Synonyms: Bit Derinliği
Body Nedir -  Body , İngilizce “gövde” anlamına gelir. Ne yazık ki Türkiye’de, biraz da özentiden olsa gerek, bazıları tarafından “body” olarak da kullanılmaktadır. Nasıl yazıldığını bilmeyenler (Türkçe konuştuğumuz için İngilizce sözcüklerin nasıl yazıldığını bilmek zorunda değiliz) gövde terimini kullanmak yerine “badi”, “bodi”, “bady” gibi farklı şekillerde de yazmaktadırlar. “Body” uluslararası kabul görmüş bir terim değildir (“televizyon”, “megabayt” gibi), sadece bir nesnenin İngilizce karşılığıdır.
- Synonyms: Body
Bokeh -  Japonca “bulanık” anlamına gelir. Fotoğraf terminolojisinde net alan derinliği dışında oluşan bulanıklık etkisine bokeh denir.
- Synonyms: Bokeh
Bulb Mode -  B modu olarak geçer. Bu modda perdenin açık kalma süresini kullanıcı belirler. Bazı makinelerde ayrı olarak B modu olmaz, bu moda geçmek için Av ya da M modlarında 30 saniyenin üzerine çıkmak gerekir.
- Synonyms: Bulb Mode
CCD (Charged Coupled Device) -  İki temel algılayıcı tipinden biridir (CMOS ile beraber). Görüntünün oluşumunda kameralarda kullanılan ışık algılama yongasıdır. CCDler analog aletlerdir. Işık bilgisi objektiften geçerek bu yonga üzerine düşer, renk ve şekil oluşumu A/D çevirici aracılığıyla sayısal olarak gerçekleşerek hafıza ünitesinde kaydedilir.
- Synonyms: CCD
Close-Up -  Yakın mesafeli çekimi ifade ettiği gibi, genellikle 20 cm den daha yakın mesafeler arasında bir objektifin çekim yapabilme kabiliyetine de denir. Bazı kameralarda bu özelliğe “Macro” da denmektedir.
- Synonyms: Close-Up
CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) -  CCD haricindeki diğer bir görüntü algılama ve oluşturma sistemidir.
- Synonyms: CMOS
CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Key) -  Fotoğraf baskısında kullanılan renk modellerinden biridir.
- Synonyms: CMYK
D FA Özelliği Nedir? -  “ D FA “ =  Analog ve dijital gövdeler için dizayn edilmiş auto focus objektiftir. Objektifte diyafram bileziği ve “A” (auto aperature) otomatik diyafram sekmesi mevcuttur. 24X36mm "FF" Full Frame (Tam çerçeve) gövdelerde kullamaya uygundur. Bu tür objektifler firma tarafından "Pentax-D FA" olarak kodlanmıştır.
- Synonyms: Pentax-D FA
DA L Özelliği Nedir? -  “ DA L“ =  DA objektif serisindeki özellikler mevcut olup, firma tarafından bazı kısıtlamalarla imal edilmiş olan ucuz, kompakt, hafif ve basit yapılı objektiflerdir. Bu tür objektifler firma tarafından "Pentax-DA L" (Light) olarak kodlanmıştır.
- Synonyms: DA L
DA Lens Özelliği -  “ DA “ =   DSLR gövdeler için dizayn edilmiş elektronik diyafram kontrollü auto focus 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı DSLR'lerde kullanılmak için dizayn edilmiş objektiflerdir. Diyafram bileziği yoktur. 24X36mm "FF" Full Frame (Tam çerçeve) gövdelerde kullamaya uygun değildir, kullanıldığında köşelerde kararma ve bozulma olmaktadır. Bu tür objektifler firma tarafından "Pentax-DA" olarak kodlanmıştır.
- Synonyms: Pentax-DA
Değişken odaklı objektif -  Odak mesafesi değişebilen her objektif bu kategoriye girer. Tokina 11-16mm f2.8, Pentax 18-55mm f3.5-5.6, Sony 70-200mm f2.8 OSS, Sigma 120-300mm f2.8 gibi objektifler bu kategoridedir.
- Synonyms: Değişken odaklı objektif
Deklanşör (Perde) -  Fotoğraf makinelerinde örtücü (obtüratör) olarak adlandırılan ve fotoğrafın çekilmesi amacıyla görüntü sensörüne görüntünün gelmesini sağlayan perdeyi çalıştıran düğmedir.
- Synonyms: Deklanşör
Deklanşör (Perde) gecikmesi -  Deklanşöre basılma ile resmin tamamen oluştuğu zaman arasındaki süreyi ifade eder. Bu sure ne kadar azsa fotoğraf o kadar kısa sürede oluşur, bu yüzden seri çekim yapan profesyonel kameralarda bu sürenin minimum olması istenir.
- Synonyms: Deklanşör gecikmesi
Deklanşör (Perde) hızı -  Çekim hızı, enstantane ya da obtüratör hızı da denebilir. Perde sisteminin algılayıcıyı tamamen ışığa maruz bıraktığı süredir. Birçok DSLR makine 30 saniye ile 1/4000 saniye arasında hızlarda çekim yapabilir, ek olarak birçok DSLR’da 30 saniyenin üzerinde de çekime izin veren B (Bulb) modu bulunur.
- Synonyms: Deklanşör hızı
Dinamik Aralık -  Bir sahnedeki (ya da fotoğraftaki) en parlak ve en karanlık bölgeler arasındaki ton farkı. Tonlama aralığı da denir.
- Synonyms: Dinamik Aralık
Diyafram -  Bir objektif içerisinde gözdeki iris tabakasına benzeyen ve objektiften geçen ışık miktarını düzenleyen yapraklardan oluşmuş bir düzenektir. Görüntü algılayıcısına düşecek ışık miktarını ayarlar. Işık miktarı bu kapağın standart mesafelerde durmasıyla ölçeklendirilir.
- Synonyms: Diyafram
Diyafram değeri (f-stop, diyafram durağı) -  Diyafram açıklığının ya da kapalılığının rakamsal olarak ifade edilme şeklidir. Diyafram ayarının duraklarını belirtir. Mesela F2.8 küçük sayı olmasına rağmen diyaframın daha açık olduğunu, F16 ise büyük sayı olmasına rağmen diyaframın daha kapalı olduğunu ifade eder. Diyafram açıklığı standart bir ölçüdür ve her fotoğraf makinesinde aynı miktarı temsil eder.
- Synonyms: Diyafram değeri
Diyafram halkası -  Bazı objektiflerde diyafram değeri bu halka sayesinde değiştirilir. Tam otomatik olan bazı objektiflerde (örneğin tüm Canon EF sistemi ve Nikon G objektifleri) bu halka bulunmaz.
- Synonyms: Diyafram halkası
Diyafram öncelikli mod -  Fotoğraf makinelerinde A ya da Av ile gösterilen bu çekim modu diyafram öncelikli çekimi ifade eder. Bu modda kullanıcı diyafram aralığını seçince fotoğraf makinesi perde hızını (enstantane) otomatik olarak ayarlayarak pozlamanın oluşması sağlar. Bu modda diyafram açıklığı istenildiği gibi değiştirilir ve fotoğraf makinesi de perde hızını otomatik olarak seçilen değere göre ayarlar.
- Synonyms: Diyafram öncelikli mod
Doğal yoğunluk filtresi -  Objektiflerin önüne takılan ve tüm dalgaboylarını emen (geçmelerine izin vermeyen) filter tipi. Bu filtrelerin 1 duraktan 10 durağa kadar etkili olabilen farklı güçlerde olan tipleri vardır.
- Synonyms: Doğal yoğunluk filtresi
Dolgu flaşı -  Gölgede kalan alanların aydınlatılması için kullanılan flaştır. Örneğin güneşli bir günde bir arkadaşınızı çekerken yüzünün bir tarafı ya da tamamı gölgede kalıyorsa, makinenizdeki flaşı “dolgu flaşı” olarak kullanabilirsiniz. Bunun için özel bir işlem uygulamanıza gerek yok, sadece flaşı patlatmanız yeterli.
- Synonyms: Dolgu flaşı
Doygunluk -  Beyaz ışığın bir renk üzerine düşen tonlanma derecesini ifade eder. Mesela bir renk yüzde yüz doygunlaşmışsa hiç beyaz ışık içermediği söylenebilir.
- Synonyms: Doygunluk
DPI (dots per inch) -  Bir inçlik uzunlukta kaç adet noktacık olduğunu temsil eder. Bu ölçüm daha çok ekran teknolojisi ya da sayısal baskı sistemlerinde kullanılmaktadır ve makinedeki fotoğraf kalitesini etkilemez.
- Synonyms: DPI
DPOF (Digital print order format) -  Arada bir bilgisayar olmaksızın bir sayısal kameranın, yine DPOF destekleyen bir yazıcıya doğrudan bağlanarak çekilen resimlerin baskı yapılabilmesini sağlar.
- Synonyms: DPOF
Enstantane -  Perde hızını gösterir. Ayarlandığı süre boyunca algılayıcının önündeki perdenin (obtüratör) açılıp kapanmasını sağlar. Örneğin 1/60 perde hızı, ışığın algılayıcının üzerine saniyenin 1/60’ında düştüğünü gösterir.
- Synonyms: Enstantane
Enstantane öncelikli çekim modu -  Fotoğraf makinelerinde S, T, olarak gösterilebilir. Kullanıcı çekim hızını belirler, kamera diyafram aralığına otomatik olarak karar verir.
- Synonyms: Enstantane öncelikli çekim modu
Enterpolasyon -  Enterpolasyonun sözlük anlamı “Bir serideki eksik verilerin hesaplanabilmesi için geliştirilen bir matematiksel yöntem”dir. Kısaca “Ara değeri bulma” da denebilir. Fotoğraf sektöründe yazılım aracılığıyla bir resim çözünürlüğünün matematiksel algoritma ile daha büyük hale dönüştürülmesi anlamına gelir. Mesela 10MP’lik bir fotoğraf dosyasının 16MP’ye çıkarılması bir enterpolasyondur. Bazı kompakt makineler bu yöntemi kullanarak aslında daha düşük piksel sayısı olan algılayıcılarını daha yüksek piksel sayısına sahipmiş gibi gösterir. Gene bazı makinelerdeki “digital zoom” denen özellik de enterpolasyon ile yapılır. Sonuçta elde edilen imajdaki piksel sayısı daha çok olsa da kalite anlamında bir kazanım olmaz, hatta kalite düşebilir.
- Synonyms: Enterpolasyon
EV (Exposure value) -  Işık ölçüm değerini gösterir. ISO100, diyafram f1.0 ve perde hızı 1 saniyelik çekimle pozlanan sahnenin ışık değeri “0 EV” olarak tanımlanır. Buradan yola çıkarak ISO100 – f1.4 – 1sn’lik ışığın 1 EV; ISO100 – f1.4 – 1/2sn’lik ışığın 2 EV olduğunu bulabiliriz. “Güneşli 16” kuralı da buradan gelmektedir. Güneşli havalardaki EV değeri ortalama 15 EV’dir, bu da ISO100 – f16 – 1/125’e denk gelmektedir.
- Synonyms: EV
EXIF -  Fotoğraf makineleri fotoğrafın hangi ayarlarda çekildiğini belirten bir bilgi dosyasını resmin içine gizlerler. Bu dosyada fotoğraf çekerken hangi ISO değerinin kullanıldığı, diyafram açıklığı, perde hızı, beyaz ayarı gibi çekimle ilgili çeşitli bilgiler vardır. Bunlar bir sayısal kameranın JPEG ile oluşturduğu her bir resmin içinde kamera ve pozlama ile ilgili yazmış olduğu bilgiyi ifade eder ki bir çok resim işleme programı bu bilgiyi tanıyıp size sunabilir ve hangi kamera ile hangi poz değerleriyle resim çekmiş olduğunuzu bu sayede bilebilirsiniz. Bu şekilde çekimle ilgili bu bilgiler popüler resim işleme programlarının tamamı tarafından algılanıp gösterilebilir.
- Synonyms: EXIF
Filtre -  Fotoğraf makinesinin objektifine gelen ışığı süzmede kullanılan özel araçlardır. Cam, asetat, jelatin ya da benzeri malzemeden üretilirler. Birçok objektifin tam önüne, bazılarının arkasına yerleştirilerek çekim yapılır. Bazı modellerde fotoğrafa uygulanan özel efektlere de “filtre” denilmektedir.
- Synonyms: Filtre
Filtre çapı -  Filtreler genellikle objektiflerin ön taraflarına vidalanırlar, bu yüzden filtrelerin çapıyla objektiflerin ön bağlantı noktalarının çapı birbirine uygun olmalıdır. Örneğin objektifinizin ön çapı “67mm” ise satın almanız gereken filtrenin çapı da 67mm olmalıdır.
- Synonyms: Filtre çapı
Flaş -  Bazılarının hala “flash” dediği, fotoğraf çekimi sırasında pozlama yapılan ortamı anlık olarak aydınlatmaya yarayan ışık kaynağıdır. Genellikle fotoğraf makinelerine entegre (İngilizce: built-in flash) olarak gelir ancak gelişmiş modellere ayrıca flaş üniteleri de takılabilir (İngilizce: External flash). “Flash” olarak yazmanın anlamı yoktur. “Schizophrenic”e şizofren, “telephone”a telefon diyorsak “Flash”a da “Flaş” dememek komiktir: Türkçe’de “sh”, “sch” ya da “ph” diye bir kalıp yoktur.
- Synonyms: Flaş
Flaş senkronizasyon hızı -  Fotoğraf makinesinin flaş ile aynı anda çekebildiği maksimum perde hızı. Bu hız DSLRlarda 1/125 ile 1/500 arasında değişir. Bazı harici flaş sistemleri 1/8000’e kadar çekime izin vermektedir.
- Synonyms: Flaş senkronizasyon hızı
Fotoğraf Çekimlerinde Gürültü Kavramı -  Çekim esnasında yeterli ışık olmaması, algılayıcı kalitesi, yüksek ISO değeri, yüksek kontrast, sahnede büyük oranda tek renk bulunması (örneğin mavi gökyüzü) gibi sebeplerden oluşabilecek hatalı piksellerdir. “Gürültü”, “kumlanma” da denebilir.
- Synonyms: Noise
FPS (Frame Per Second) -  Saniyedeki kare sayısı demektir. Fotoğraf makinelerinde saniyede çekilen fotoğraf sayısını, video çeken cihazlarda filmin saniyede kaç kare ile çekildiğini gösterir. Video için saniyede 24, 25, 29.97, 30, 50, 60 kare gibi değerler sık kullanılan değerlerdir. Video sektöründe “Frame rate” olarak da anılabilir.
- Synonyms: FPS
Gamma Değeri nedir -  Sayısal kamera dilinde, bir eğriye göre bir fotoğraftaki kontrast değerinin ölçümüdür. Bu eğri her pikselin algılandığı sayısal değeri ile (0-255 arası diye düşünün) gerçek parlaklık değeri arasındaki ilişkiyi gösterir. Gamma değeri arttıkça kontrast artar, ayrıca sahne genel olarak kararır. 1.0 gama değeri çok parlak görüntü verirken günümüzde neredeyse standart haline gelmiş gama 2.2 değeri (1/2.2 olarak da gösterilir) göze hoş gelen hafif kontrastlı bir görüntü verir.
- Synonyms: gamma
Geniş açı Lens Ne Demek? -  Genelde 50mm ve altındaki odak mesafesi için kullanılır. 24mm altındaki açılar “çok geniş açı – ultra-wide angle” olarak adlandırılır.
- Synonyms: Geniş açı
Görüntü algılayıcısı -  Sayısal fotoğraf makinelerinde ışığa duyarlı olan ve görüntünün oluşturulmasını sağlayan bölümdür. CCD veya CMOS tipinde olan bu bölümün kalitesi ve içindeki ışığa duyarlı hücrelerin sayısı elde edilecek fotoğrafın kalitesini ve çözünürlüğünü belirler.
- Synonyms: Görüntü algılayıcısı
Görüntü çözünürlüğü -  Temelde, bir gövde+objektif sisteminin ne kadar detay verdiğini anlatmak için kullanılır. Burada algılayıcının verebildiği detay kadar, gövdeye takılı olan objektifin çözebildiği detay miktarı da önemlidir. Sonuçta oluşan fotoğraftaki çözünürlük toplam piksel sayısına değil, piksellerin kalitesine bağlıdır. Örneğin 12 milyon piksele sahip Canon 5D, zamanımızda yaygınlaşan 16-18-20 milyon piksele sahip kompakt makinelerden daha çok çözünürlük verir. 16 milyon pikselli bir gövde ve düşük kaliteli bir objektiften alacağınız çözünürlük, 12 milyon pikselli gövde ve yüksek kaliteli bir objektiften düşük olabilir. Photoshop benzeri imaj işleme programlarında “çözünürlük” bazen baskı çözünürlüğü ile eşdeğer anlamlı kullanılır. Bunun için bakınız: DPI.
- Synonyms: Görüntü çözünürlüğü
Görüntü işleme Ne Demek? -  Kamera dilinde bir görüntünün kamera tarafından yakalanıp kaydedilmesine kadar geçen işleme denir.
- Synonyms: Görüntü işleme
Görüntü Oranı Ne Demek? -  Fotoğrafın yatay ve dikey boyutunun oranını gösterir. Genellikle kullanılan oranlar 3:2, 4:3, 16:9, 5:4’dir. Kompakt makinelerin çoğu ve m4/3 sistemi 4:3 oranlı görüntü oluştururken DSLRlar 3:2 oranlı çekimler yapabilir. 16:9 daha çok video çekimlerinde gerçekleşen bir orandır.
- Synonyms: Görüntü Oranı
Görüş Açısı Ne demek? -  Bir objektifin pozlama yaptığı ortamdaki alanın (açının) büyüklüğünü simgeler. Bu alan, çekim yapılan nesnenin objektife olan uzaklığına bağlı olarak değişmekle birlikte aynı zamanda kullanılan lense de bağlıdır. Odak değeri (mm cinsinden) arttıkça görüş açısı daralır.
- Synonyms: Görüş Açısı
Gri kart Nedir? -  Daha çok beyaz ayarını doğru yapmak için kullanılır. Orjinali 20×25,5cm boyutunda ve 32mm kalınlığında, ön yüzü beyaz ışığın %18’ini yansıtan gri renkli, arka yüzü ise beyaz ışığın %90’ını yansıtan yüzeylerden oluşan bir karttır (“Kodak nötr test kartı” diye de geçer). Modern makinelerde bazen bu kart yerine tam beyaz bir yerden beyaz okuması alınması daha iyi sonuç verebilir.
- Synonyms: Gri kart
HDR (High Dynamic Range) Ne demek? -  Yüksek dinamik aralık anlamına gelip zamanımızda HeDeR edilmiş fotoğraf olarak uygulanır. Yüksek kontrastlı sahnelerdeki parlak ve karanlık bölgelerdeki detayları aynı anda tek çekimde yakalayabilecek algılayıcı ya da film henüz icat edilmedi, bu yüzden farklı pozlamalarda birden fazla fotoğraf çekerek (bkz. Basamaklama) sonradan birleştirme yöntemiyle bu bölgelerdeki detaylar açığa çıkarılmaya çalışılır. Bu yönteme “HDR Photography” denir, ve böyle yüksek kontrastlı sahnelere de “yüksek dinamik aralığa sahip” denir.
- Synonyms: HDR (High Dynamic Range)
HDSLR nedir? -  Yüksek tanımlı video çekebilen DSLRlara verilen isimdir. 2013 yılı itibariyle bütün DSLRlar ve aynasız makineler yüksek tanımlı video (720p ve üzeri) çekebilmektedirler.
- Synonyms: HDSLR
HDTV (High Definition Television) Ne demek? -  Yüksek tanımlı televizyon demektir. Normalde televizyon ekranındaki saniyede yatay satır okuma hızı 525 satır iken bu teknoloji televizyon ya da görüntü sistemlerinde saniyede satır tarama hızı 1125 satırdır ki bu daha kaliteli görüntü demektir.
- Synonyms: HDTV
Hiperfokal Nokta Nedir? -  Bu noktayı teorik olarak şöyle tarif edebiliriz: Fotoğraf makinesi sonsuza odaklandığında, netlik bozulmadan makinenin objektifine olan en yakın mesafedeki noktadır. Objektifi bu mesafeye odaklarsanız, oluşacak net alan derinliği “teoride” bu mesafeinin yarısı ile sonsuz arasındadır, bu yüzden sonsuz mesafeler bile net çıkar (gene teoride).
- Synonyms: Hiperfokal Nokta
Histogram Nedir? -  histo+4Fotoğrafta oluşan muhtemel kontrast hatalarını tanımlamak ve düzeltmek için kullanılır. Amacı pozlama yapılan ortamdaki ışık yoğunluğunu ölçmek ve bunu derecelendirmektir. Histogram grafiğinde ekranın solunda yoğunlaşan çizgiler fotoğrafta karanlık noktaların yoğunluğunu, ekranın sağındaki çizgilerse aydınlık noktaların yoğunluğunu temsil eder.  
- Synonyms: Histogram
Hızlı objektif ne demek? -  Diyafram değeri f2.8 ya da daha az olabilen objektiflere verilen isim. Bu tür objektifler diğerlerine gore daha fazla ışık toplayabildiğinden daha fazla perde hızlarına izin verirler, bu yüzden “hızlı” olarak adlandırılırlar.
- Synonyms: Hızlı objektif
Işık ölçer nedir? -  Pozlama yaparken nesneden yansıyan ya da nesneye düşen ışığın miktarını ölçmeye yarayan bir cihazdır. Bu cihazın gösterdiği ışık değerine göre gerekli diyafram ve deklanşör çekim hızı ayarı yapılır.
- Synonyms: Işık ölçer
Işık ölçümü nedir? -  Kadrajdaki sahnedeki ışığın şiddetini ölçme işlemidir. 4 ana ölçüm metodu vardır, ölçüm yapılan alana gore sıralarsak: Nokta ölçüm (spot), kısmi ölçüm (partial – sadece Canon DSLRlarda), merkez ağırlıklı ölçüm (center weighted), Değerlemeli/Matriks (Evaluative/Matrix – Bazı modellerde ismi değişebilir) ölçüm.
- Synonyms: Işık ölçümü
Işık saçılması ne demek? -  Işık opak (ışık geçirmeyen) bir objenin kenarlarından geçerken “dağılır”. Bir lambanın önüne madeni bir para koyup duvarda gölge oluşturursanız, oluşan gölgenin kenarlarının keskin olmadığını görürsünüz. Aynı şekilde, çok ufak açıklıklardan geçen ışık da saçılır. Objektiflerde çok büyük diyafram değerleri kullanınca (f22 gibi örneğin) keskinliğin ve kontrastın azalmasının ana sebebi budur. Algılayıcı boyutu ne kadar azsa ışık saçılması o kadar ufak diyafram değerinde başlar, örneğin kompakt makinelerde ışık saçılması f4 gibi çok ufak diyafram değerlerinde görülür.
- Synonyms: Işık saçılması
ISO nedir? -  Klasik fotoğrafçılıkta ASA olarak bilinen bu kavram, sayısal fotoğrafçılıkta algılayıcının ışığa karşı olan hassasiyetini ifade eder. ISO değeri arttıkça görüntü algılayıcısının ışığa olan hassasiyeti artar, ISO değeri azaldıkça algılayıcının ışığa hassasiyeti azalır. Genelde Auto, 100, 200, 400, 800 gibi standart rakamlarla ifade edilir. Bazı makineler 1/3lük ya da 1/2lik duraklarla değişime de izin verebilir.
- Synonyms: ISO
JPEG (Joint Photographic Experts Group) -  JPG olarak da ifade edilir. En yaygın olan fotoğraf dosya formatıdır. Fotoğrafın 4, 8 veya 16 kat sıkıştırılarak muhafaza edilmesini sağlar. Sıkıştırma oranı arttıkça fotoğrafta gerçekleşen veri kaybı da çoğalır.
- Synonyms: JPEG
Kalibrasyon Nedir? -  Renk uygunluk ayarıdır. Monitörde gördüğümüz renkler ile baskıda gördüğümüz renklerin tonlarının uygunluk arz etmesidir. İyi kalibre edilmemiş bir monitörde gerçek renkleri göremeyiz. Özellikle baskı alanların monitörlerini kalibre etmeleri önemlidir.
- Synonyms: Kalibrasyon
Kesme çarpanı -  35mm’den (tam kare algılayıcı) daha ufak algılayıcıların görüntüyü büyütme oranı. Örneğin Nikon D7100 ile D600 ile aynı noktadan aynı objektiften yapılan çekimlerde, D7100’deki algılayıcı görüntüyü D800’e gore 1,5 kat daha fazla büyütür. İki gövdede de 300mm objektif kullanırsanız D7100’deki görüntü “sanki” 450mm objektif kullanıyormuş gibi görünür, dolayısıyla D7100’den daha fazla detay alırken aynı zamanda görüş açısı da daralır (450mm-300mm farkı yüzünden). Kesme çarpanı objektifin özelliklerini değiştirmez, sadece ufak algılayıcı yüzünden objektifte oluşan görüntünün daha ufak bir kısmını görmenizi sağlar.
- Synonyms: Kesme Çarpanı
Kılavuz Numarası Nedir? -  Flaşların gücünü belirmek için kullanılan bir rakamdır. Kullanma kılavuzlarında bu değeri “GN” olarak bulabilirsiniz ve bu rakamlar genelde “feet” cinsinden verilir. Bu rakam genelde bir ISO değeriyle beraber verilir (örneğin “ISO200’de 43”). Bu rakamı çekeceğiniz objeye olan mesafeya bölerseniz kullanmanız gereken diyafram değerini bulursunuz. Örneğin ISO100’de GN değeri 43 ise (feet cinsinden) ve çekeceğiniz kişiyle aranız 4 metre ise kullanmanız gereken f değeri 43/(4*3,28) = 3,2 çıkar, yani objektifinizde f3,2 kullanmanız gerekir.
Kırmızı Göz Azaltma Modu -  Kameralardaki dahili flaş modlarından biri olup kızıl göz yok edici flaş modu şeklinde ifade edilir. Bu modda çekimden hemen önce flaş patlatılır, böylece göz flaşa alışmış olur.
- Synonyms: Kırmızı göz azaltma modu
Kırmızı göz Nedir? -  Genellikle iç çekimlerde ya da gece çekimlerinde flaşların insan gözüne çarpması ile gözde oluşan kırmızılığı ifade eder. Bu problemin ana kaynağı kameralardaki dahili flaşların objektife çok yakın olmasıdır. Flaşın objektiften uzakta olması bu sorunu azaltır.
- Synonyms: Kırmızı göz
LCD (Liquid Crystal Display) -  Bir çeşit ekran teknolojisidir. Renkli veya tek renk yani monokrom olabilir. Mesela kameralarda genellikle ön ve son izleme yapmak için hem renkli LCD ekran hemde bir takım makine ve çekim ayarları yapmak için monokrom LCD ekran bulunmaktadır.
- Synonyms: LCD
LED (light emitting diode) -  Işık saçan yarı iletken diye çevrilebilir. Genellikle elektronik aletlerde bir takım kontroller için kullanılan kırmızı, yeşil veya turuncu renkte ışık yayan ve cihazın herhangi bir bölümünün çalıştığını veya çalışmadığını gösteren ikaz işaretleridir. Günümüzde ışık kaynağı olarak ya da çeşitli ekranların üretimi için de (TV, telefon, fotoğraf makinesi vs..) kullanılmaktadır.
- Synonyms: LED
Lens Nedir -  İki anlamı vardır: Fotoğraf makinelerinin önüne takılan objektif, ya da objektiflerin içindeki cam ya da polimer elemanlar. Lens elemanları objektifler içinde kullanıldığı için bu iki kavramı ayırmak önemlidir.
- Synonyms: Lens
Limited Lens -  Limited Lens =  " *Star" serisi objektiflerde ki gibi yüksek performanslı lenslerle imal edilmiş, compact prime pahalı asal objektiflerdir. Bu tür objektifler firma tarafından objektif adının sonuna "Limited" yazılarak kodlanmıştır.
- Synonyms: Limited
Makro Objektif Nedir? -  Çok yakından fotoğraf çekerken oluşan bozulmaları (renk bozulmaları, geometrik bozulmalar vs..) engellemek için içinde kayan eleman gibi özel lens elemanları bulunduran objektifler. Bazen “1:1 boyutta fotoğraf çekebilen objektifler” olarak tanımlansa da, birçok kaliteli makro objektifi 1:2 ve hatta daha az büyütme sağlar. Zeiss 50mm f2.0 Macro, Zeiss 100mm f2.0 Macro, Nikon 70-180mm Micro gibi objektifler 1:2 ve daha az büyütme vermelerine ragmen “makro objektifi” diye anılırlar çünkü içlerinde çok yakından odaklamaktan doğan sorunları azaltacak ya da yok edecek özel lens elemanları vardır.
- Synonyms: Makro Objektif
Manzara Modu Nasıl Kullanılır -  Kameralarda manzara çekimleri için fabrikasyon olarak oluşturulmuş bir hazır çekim modudur. Bu modda genelde mavi ve yeşil tonların doygunluğu ve ton karşıtlığı arttırılır.
- Synonyms: Manzara Modu
Nokta ölçüm modu -  Bu ölçüm yönteminde ışık yalnız küçük bir noktadan hesaplanır. Bazı modeller sadece orta noktadan ölçüme izin verirken bazı DSLR modelleri odaklanılan noktadan nokta ölçümü almaya izin vermektedir.
- Synonyms: Nokta ölçüm Modu
Normal objektif ne demek -  Yaklaşık göz perspektifi gibi görüntü veren objektife denir. Farklı kaynaklarda 43mm-58mm arasındaki objektiflere “normal” denilmiştir. APS-C algılayıcılarda 35mm, m4/3 sistemlerde 24-25mm ve tam kare gövdelerde 50mm objektifler en çok kullanılan “normal” objektiflerdir.
- Synonyms: Normal objektif
Odak kilidi Özelliği -  Odaklama yapılan nesneye kilitlenmeyi sağlayan bir özelliktir. Bu işlem genelde deklanşöre yarım bastığınızda, bazı makinelerde ise ayrı bir düğmeye bastığınızda gerçekleşir.
- Synonyms: Odak kilidi
Odak mesafesi ne demek -  “mm” olarak ifade edilir. Objektifin gelen ışığı düşürdüğü mesafeyi ifade eder. Odak mesafesi düştükçe görüş açısı artar, odak mesafesi arttıkça görüş açısı düşer. Örneğin 18mm bir objektif 55mm bir objektiften daha geniş bir alanı tarayabilir.
- Synonyms: Odak mesafesi
Odaklama Yardımcı Işığı -  Işık yetersiz olduğunda fotoğraf makineleri odaklamakta zorlanırlar. Odaklamanın doğru yapılabilmesi için bazı makinelerde kırmızı, beyaz ya da sarı renkli bir LED ışığı bulunur. Bu ışık objektifin gördüğü noktayı aydınlatarak odaklamaya yardımcı olur. Canon DSLRları gibi bazı gövdeler dahili flaşlarını seri olarak patlatarak odak yardımcı ışığı oluştururlar. Harici flaşların birçoğunda odaklama yardımcı ışığı bulunuz.
- Synonyms: Odaklama yardımcı ışığı
OLED (Organic Light Emitting Diode) -  Bir ekran teknolojisidir. LCD’ye göre daha ince ve 160 dereceye kadar yandan hiç sorunsuz parlak görüntü verebilen bir ekran teknolojisidir. Arka ışığa ihtiyaç duymadığı için LCD lere göre daha az enerji harcar ve daha canlı ve parlak görüntü verebilir.
- Synonyms: OLED
Optik Bozulmalar -  Objektif hatalarından oluşan bozukluklardır. Renk bozulmaları, kedi gözü efektleri, eğrisel geometrik bozulma, odaklanma düzleminin doğrusal olmaması gibi bozukluklar bunlara örnektir.
- Synonyms: Aberration
Otomatik odaklama -  Kadrajlanan obje veya alanın kamera objektifi tarafından otomatik olarak netlenmesi diye tanımlanabilir.
- Synonyms: AF , Auto Focus
Parallax Hatası Ne Demek -  Bazı fotoğraf makinesi sistemlerinde optik bakaç ile objektifin gördüğü kadraj biribiryle aynı değildir. Özellikle Leica M sisteminde ve optik bakaçlı bazı kompakt makinelerde bu durum söz konusudur. Bakacın çıkış noktası objektifte değil objektifin hemen yanındadır. Telefoto çekimlerde bu sorun çok oluşturmaz, normal açılı (60-35mm arası) çekimlerde paralaks hatası vardır ama bu duruma alışması kolaydır, yakın mesafeli çekimlerde ise bu hata çok belirgindir. DSLR ya da aynasız fotoğraf makinelerinde bu sorun yoktur çünkü bakaç her zaman objektifin gördüğünü gösterir.
- Synonyms: Parallax Hatası
Parasoley - Güneşlik Nedir? -  Pozlama sırasında istenmeyen ışıkların objektife düşmesini engellemeyi amaçlayan ve objektifin ucuna takılan silindir şeklinde plastik ya da metal kısımdır. Güneşlik de denebilir (Türkçe’de yaygınca kullanılan “parasoley” de “güneşlik” anlamına gelir).
- Synonyms: Parasoley
Pentaprizma Nedir? -  Pentaprizma, Aynadan gelen görüntünün optik bakaca doğru olarak gönderilmesini sağlayan cam prizmaya verilen isimdir. Bu cam parçayı üretmek büyük bir maliyettir, bu yüzden gurus seviyesi ucuz DSLRlarda bunun yerine “pentamirror” denen ayna sistemi kullanılır. Bu ayna sistemi daha karanlık bir görüntü verir.
- Synonyms: Pentaprizma
Pentax-A Lensler -  Pentax-A Lensler =  Pentax-M objektifler gibi tamamen manuel olarak çalışmaktadır. 1983 yılında Pentax tarafından kullanılan objektif bağlantısında “K” sistem bayonet yapısına ek olarak, auto diyafram yapısı objektife eklenip Pentax SLR gövde ile irtibatı kontakla sağlanarak, otomatik diyaframlı çekim modu sağlanmış oldu. Böylece optüratör önceliği sağlanmış oldu. Fotoğraf makinesi gövdesinde altı kontakt irtibat noktası var iken “A” model objektifte bir kontakt noktası ile objektif diyafram sekmesi “A” konumunda iken irtibatı sağlamaktadır. Diyafram sekmesinde “A” (auto aperature) otomatik diyafram olduğundan uygun gövdelerde tüm çekim modlarında sorunsuz kullanılır. Bu tür objektifler firma tarafından "Pentax-A" olarak kodlanmıştır.
- Synonyms: Pentax-A
Pentax-AF Lensler -  Pentax-AF Lensler = 1981 yılında auto fokus objektif kulanımı ile yaygınlaştırmak amacıyla gövdedeki beş kontakt noktayla objektifle iletişi sağlayıp auto fokus ve pozlama değerleri yapılabiliyor, metre ayarı objektif üzerindeki pil ve mekanizma sayesinde yapılıyordu.”Pentax ME F” gövde ve “SMC PENTAX AF ZOOM 1:2.8 35~70mm “ perspektif ve optik yönden mükemmel olmasına karşın hantal bir yapıda olduğundan, diğer rakip firmalardada hüsranla sonuçlanıp bu sistem terk edildi. Objektif ”Pentax ME F” gövde dışındaki tüm gövdelerde Pentax-M objektifler gibi tamamen manuel olarak çalışmaktadır. Bu tür objektif firma tarafından "Pentax-AF" olarak kodlanmıştır.
- Synonyms: Pentax-AF
Pentax-F Lensler -  “ F “ = Daha önce imal edilip piyasaya sürülen objektiflere 1987 yılında Pentax tarafından kullanılan objektif bağlantısında “KA” sistem bayonet yapısına ek olarak, auto focus yapısı objektife eklenip Pentax SLR gövde ile irtibatı sağlayan gövdede mevcut fokus manivelesı eklenip, objektifte metre ayarını; sonsuz vida yapısında olan tahrik mili eklenmiştir. Ayrıca 7.kontakt yapısı eklenerek objektif bilgilerini (diyafram değeri, odak değeri, objeye olan fokus değeri vb) aktaran yapıya dönüştürülmüştür. Objektifte diyafram kadranı ve “A” (auto aperature) otomatik diyafram sekmesi mevcuttur. Bu tür objektifler firma tarafından "Pentax-F" olarak kodlanmıştır.
- Synonyms: Pentax-F
Pentax-FA j Lensler -  “ FA J“ =   Elektronik diyafram kontrollü auto focus 24X36mm "FF" Full Frame (Tam çerçeve) görüntü üreten objektiflerdir. Diyafram bileziği yoktur. Bu tür objektifler firma tarafından "Pentax-FAJ" (Junk) olarak kodlanmıştır.
- Synonyms: Pentax-FA j
Pentax-FA Lensler -  “ FA “ = 1991 yılında Pentax tarafından kullanılan objektif bağlantısında bazı iyileştirmeler yapılarak objektifle gövde arasında “MTF” (Modular Transfer Formula Fonksiyon) bilgilerinin gövdeye aktarılması sağlanmıştır. Objektifte diyafram kadranı ve “A” (auto aperature) otomatik diyafram sekmesi mevcuttur. Bu tür objektifler firma tarafından "Pentax-FA" olarak kodlanmıştır.
- Synonyms: Pentax-FA
Pentax-M Lensler -  “ M “ =  Pentax-K objektif bağlantı sisteminin aynısıdır. son derece sağlam, iyi imalat metalden yapılmış ve 24X36mm "FF" Full Frame (Tam çerçeve) görüntü üreten objektiflerdir. Sadece manuel ölçümleme ve diyafram öncelikli kabiliyeti vardır. Objektif her yönüyle tamamen manueldir. Bu tür objektifler firma tarafından "Pentax-M" olarak kodlanmıştır.
- Synonyms: Pentax-M
Pozlama Telafisi Ne Demek -  Pozlama Telafisi Ne Demek ? Sayısal kamera dilinde artı/eksi yönde yani daha parlak ya da daha karanlık yönde kameranın yapabildiği pozlama değerini ifade eder. EV değeri birçok makinede +2.0 ile -2.0 arasında değişen bir cetvelde ortam aydınlatması veya karartmasının belirli ölçeklerde gerçekleştirilmesini sağlar, bazı DSLRlar -5 ve +5 EV arasında oynamaya izin verir.
- Synonyms: Pozlama Telafisi
Star Serisi Lens -  " * "  Star Serisi Lens =   " *Star" serisi objektifler özel silis yapıdaki yüksek performanslı lenslerle imal edilmiş özel yüksek performanslı pahalı objektiflerdir.(A*, FA*) Bu tür objektifler firma tarafından (Pentax-FA*) veya (Pentax-A*) yazılarak kodlanmıştır.
- Synonyms: Star
WR Özellikli Lensler -  “ WR “ =   Objektiflerde (weather-resistant) özelliği ile diğer bir deyişle hava koşullarına dayanaklılığı özellikle nemli hava koşullarında ısı farkından oluşan iç optiklerin terlemesi ve zamanla küf oluşması bu sistemle tamamen yok edilmiştir. Objektif sadece kendi iç yapısıyla değil Pentax DSLR gövde ile contaları aracılığıyla tamamen yalıtılmıştır. “WR” (weather-resistant) özelliği ile sadece yağışlı havalarda emniyetle kullanılır olarak algılamamakta fayda vardır. Tüm hava koşullarına dayanıklı olarak algılamak daha doğru olur. Bu tür objektifler firma tarafından objektif adının sonuna "WR" yazılarak kodlanmıştır.
- Synonyms: WR

2 yorum

  1. Can I just say what a comfort to find someone who really knows what they are discussing on the internet. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. More people really need to read this and understand this side of your story. I was surprised that you aren’t more popular since you most certainly possess the gift.|

  2. H there oul ou min st t ng whi h blog platform you’re using? I’m g ing to start my owblnog oon but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’mlooking fo something unique. .S My apolog fοr be ng off-topicbut I had to ask!M bl g pοst

Cevapla

error: İzinsiz Kopyalanamaz !!